Новости по теме

  • Максим Шевченко

    Все так, тільки трішечки не так. Україні, само собою, путінська адміністрація бажає створити енергетичний колапс в Україні, але стратегічні інститути Росії планують свою стратегію на вплив щодо Європи. Адже норвезький газ не може вже збільшувати осяги поставок, а американський газ велику складову несе в собі етилового газу, а не метилового, як російський чи норвезький, і тому американський скраплений газ придатний більше для хімічної промисловості бо має меншу калорійність ніж метиловий природній газ. До того ж американській чи катарський скраплений газ вартує більше ніж вдвічі російського трубного, бо треба орендувати платформи , як це робить Латвія та систему перекачування. Газу на планеті Земля залишилось не так вже і багата — десь на 30-45 років , тому російські надра через кілька років будуть впливати на економіку всієї Європи і Туреччина та Німеччина вміють рахувати. Західна Європа відмовилася від АЕС, а європейське вугілля не спроможне обігріти чисту Європу.
    Взагалі мені здається, що Путін і його зграя не будуть очікувати навіть кінця 2019 року , а знайдуть в цьому морозному році якісь зачіпки, аби змусити Україну брати більше газу, ніж постачає Росія Європі через Україну і це назве злодійством і припинить подачу взимку газу в Європу, як це зробив у 2009 році. Мета зрозуміла — скасування санкцій і змусити Європу будувати «Північний потік 2 з великими інвестиціями від Європи, оскільки газ потрібен більше Європі, ніж для продажу Росії, бо Росія добудовує і газопровід «Сила Сибіру» для поставок Китаю, і збільшена поставка скрапленого газу до Японії, а також з Індією укладено контракт на хімічну продукцію з газу. Стратегія Путіна на заморозку подачі природного газу в Європу, і Україну для того, щоб уренгойський газ видобувався більш економічно на більше років для власного російського споживання. Правда, що стосується «Турецького потоку», то він може ще десять раз скасований за політичними мотивами, оскільки взаємини Туреччини та Росії нестабільні.
    Все ж нашому уряду треба думати про стратегію збереження і економічного розвитку країни більш глибоко і не жити одним днем. Скорочення закупівель газу і зменшення споживання електрики добре тільки в міру, до того рівня, який крали і перепродували, але скорочення подальше веде до зменшення виробництв і стагнації, що припиняє ріст ВВП, який і так Україна треба наздоганяти до 2013 року понад 35 років, при щорічному зростанні ВВП в1,5-2 відсотка .. Чому б транспортну газову магістраль не приватизувати з рівними частками Європи, Росії та України, як це мріялося при Кучмі і Януковичі — тоді б і газ в Україні був, і були б модернізовані основні засоби українського трубопровідного господарства, і головне, була б зацікавленість споживачів в Європі, продавців в Росії і України в збільшенні поставок газу через Україну, а не як зараз транспортуємо всього до 80 мільярдів на рік, хоча потужність 250 мільярдів кубів. Тобто , збільшивши транспортування в 3 рази Україна нічого не втратить при приватизації транспортної магістралі на трьох , проте не втратить ті 2,5 мільярди доларів, які зараз отримає від транспортування газу.

2015-2017